Cipővásárláskor nem hagyhatjuk figyelmen kívül lábunk kényelmét és lábunk egészségét. Sok férfi abba a hibába esik, hogy fel sem próbálja a cipőt, csak sietve kiválasztja a megfelelőt, és már rohan is tovább. Sokkal több figyelmet kellene a cipővásárlásra fordítani, nem csak akkor, amikor a sportcipőkről van szó. Az edzőcipők beszerzésének körülményeiről már egész könyvet lehetne írni, ám még mindig kevés szó esik a hétköznapi és az alkalmi cipők választásáról. Néhány hasznos tanács a cipo.ninja segítségével.
Az evolúciós fejlődés során az ember két lábra állása teljesen mást és új feladatot jelentett a mozgásszervek fejlődésében. A lábnak a felegyenesedéshez kellett igazodnia, ami azt jelenti, hogy gerinc működésére a lábnak óriási kihatása van. Ha a láb működésében, szerkezetében valami hiba támad, valami zavar keltődik, akkor az könnyen gerincfájdalomhoz vezethet, a törzs tartása pedig az egészség egyik legfontosabbja. Ezért kell nagyon odafigyelni arra, hogy olyan lábbelit viseljünk, amellyel megőrizhetjük testünk egészségét. Vannak olyan cipők, amelyek a testet kompenzációra késztetik, ezek ezek viselése kerülendő, ezeket semmiképpen sem tartják megfelelőnek a mindennapi viseletre. Hatásukra a gerinc és az izmok megfeszülnek, a tartás rossz lesz.
De milyen az egészséges cipő? Mit vegyünk figyelembe a cipő kiválasztásakor?
Az egészséges cipőnél a terhelés álláskor a sarokra és a két szélső lábujj tövére helyezkedik. Ez a láb boltozatának megfelelően történik. Ezeken a felszíneket kell hogy a testsúly megfelelően, arányosan eloszoljon, így biztosítódik a láb hosszú távú, életen át tartó egészsége. Ha megfelelő a cipő, akkor az jól tartja a bokát. Fontos azonban, hogy a lábak ne szoruljanak a cipőben, a talprész legyen rugalmas és hajlékony, így az izmok könnyebben tudnak mozogni és dolgozni.
A cipővásárlásnak van néhány aranyszabálya, ami érdemes betartani. Talán az egyik legfontosabb, hogy melyik napszakban vásároljuk a cipőt. Érdemes a délutáni órákban elindulni a cipőbeszerzési túrára, hiszen ekkor a láb kissé dagadtabb, mint reggel, így hosszabb viselés után sem fog fájni benne a láb. A cipőt mindenképpen fel kell próbálni és szükséges egy kis járkálás is benne, így érezhető, hogy valóban kényelmes-e a lábbeli. Figyeljünk arra, hogy amikor gördül a láb, akkor nyomja-e lábujjat a cipő eleje, szorít-e bárhol, tör-e bárhol a megvásárolni kívánt cipő. Ne csak lábfejet vizsgáljuk, érdemes figyelni a térd és a vádli reakcióit is. Van-e bárhol feszülés. Próbáljuk meg, milyen érzés ha jobban befűzzük a cipőt, lehet-e a szorításon állítani. Nagyon fontos még, hogy a cipő legyen jól szellőző, természetes anyagú, nem érdemes a szintetikus cipőket vásárolni.
A leggyakoribb cipőviselési hibák
Nagyon gyakori a bütyök kialakulása a lábon. Ez annak köszönhető, hogy túl szűk a cipő orra. A szűk orrú cipőben összetorlódnak a lábujjak, a középső ujj felé torlódnak és a láb eldeformálódik. Nagyon kellemetlen érzés, kellemetlen viselet a hétköznapokban. Ezért fontos, hogy az alkalmi cipő vásárlásakor odafigyeljünk erre a tényre.
Még a jó minőségű cipőket is le kell cserélni egyszer. A kitaposott cipő ugyanis egyenlőtlen terhelést ró a láb boltozatára sok problémát idézve elő, mint például a lúdtalp, tyúkszem, bütyök vagy bőrkeményedés. Fontos, hogy a cipőnek valamennyire rugalmas és hajlítható legyen a talpa, hiszen a merev talp megváltoztatja a lábizmok dinamikáját, amihez egész testünknek alkalmazkodnia kell. Ezzel terhelődik a gerinc is. Ha ezekkel a tanácsokkal indul cipőt vásárolni, biztos lehet az egészséges és sikeres láb megőrzésében – írja a cipőninja